THE SMART TRICK OF IRYDOTOMIA LASEROWA THAT NOBODY IS DISCUSSING

The smart Trick of irydotomia laserowa That Nobody is Discussing

The smart Trick of irydotomia laserowa That Nobody is Discussing

Blog Article

Wskazaniem do leczenia za pomocą irydotomii oka jest także podejrzenie pojawienia się jaskry w przyszłości. W takiej sytuacji mówimy o tak zwanej irydotomii profilaktycznej. Zabieg zapobiega wzrostowi ciśnienia w gałce ocznej i chroni przed ryzykiem wystąpienia ostrego ataku jaskry.

wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pojawia się czasem w pierwszej godzinie po zabiegu, ale przeważnie jest przemijający.

Jeżeli powyższe here zjawiska utrzymują się dłużej, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem.

Irydotomia laserowa to zabieg wykonywany ambulatoryjnie u chorych z jaskrą. Może on spowodować trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego podwyższenie w przebiegu choroby jest jednym z aspectów uszkadzających nerw wzrokowy.

Wyróżniamy irydotomię laserową i chirurgiczną. Pierwsza z nich jest metodą znacznie mniej inwazyjną. Druga natomiast wymaga wykonania nacięcia w tęczówce przy użyciu skalpela.

Irydotomia laserowa to zabieg, z którym mogą mieć styczność pacjenci cierpiący na jaskrę. Ta metoda leczenia jest prosta, a jej wykonanie trwa zaledwie kilka minut.

Po zabiegu zaleca się odpoczynek, a po upływie kilkudziesięciu minut ponownie dokonuje się pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Kilkanaście minut po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków.

W zależności od przypadku do wykonania irydotomii potrzeba od kilku, kilkunastu do nawet kilkudziesięciu „strzałów”. W nielicznych przypadkach zabieg dzieli się na dwie fazy.

zapalenie tęczówki. Występuje często, ale zwykle jest łagodne i nieszkodliwe. Zbyt agresywne leczenie może być przyczyną ciężkiego zapalenia tęczówki

Zaburzenia w przezierności rogówki, wywołane np. keratopatią, również uniemożliwiają przeprowadzenie irydotomii laserowej. Brak transparentności zewnętrznej warstwy oka może być spowodowany także bielmem na oku.

Po etapie znieczulenia kroplami nakłada soczewkę nagałkową zabezpieczającą przed mruganiem i powiększającą elementy kąta przesączania. Następnie mikrochirurg przecina laserem tęczówkę u jej podstawy, najczęściej w jej górnych kwadrantach, tworząc swobodną przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Otwór tęczówki zlokalizowany jest pod górną powieką, dzięki temu jest niewidoczny i nie powoduje zaburzeń widzenia.

Redaktorka związana z Wirtualną Polską od 2020 roku. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz zarządzania. Entuzjastka sylwaturystyki, psychologii, literatury iberoamerykańskiej oraz kina europejskiego.

Laserowe leczenie jaskry w formie irydotomii nie jest jednak terapią wykorzystywaną przy każdym typie choroby. Sprawdź, do jakich rodzajów jaskry można zastosować tą metodę.

Choć zabieg irydotomii jest bardzo skuteczny i bezpieczny, zawsze istnieje ryzyko pojawienia się pewnych powikłań. Do najczęstszych objawów ubocznych należy krwawienie z tęczówki. Stosunkowo często dochodzi również do stanów zapalnych oka, które mogą przyczyniać się do powstania zrostów tylnych.

Report this page